TÉNYLEG PILLANAT - RAGASZTÓ?
Letört a kávéscsésze füle vagy darabokra tört a gyerek kedvenc játéka? Semmi baj, ha van nálunk pár csepp pillanat-ragasztó! Ami valóban olyan erős?
A briliáns kémikus - feltaláló, Dr. Harry Coover (1917-2011) 460 db szabadalommal ajándékozta meg az emberiséget, rájött, mi mindenre használható a cián-akrilát, melyet superglue-nak, nálunk pedig pillanatragasztónak neveztek el.
A cián-akrilát az ijesztő előtag ellenére azonban ragasztás során olyannyira nem mérgező, hogy az orvosok a mai napig használják sebösszehúzásra. Különösen gyerekeknél hasznos, ha általa elkerülhetők a sebvarrás kellemetlenségei.
Dr. Harry Coover az Eastman Kodak cég alkalmazottjaként a II. Világháború idején azon dolgozott, hogy puskák célzókészülékéhez találjon üvegszerűen áttetsző műanyagot. Ekkor akadt rá a cián-akrilátra, ami vízszerűen áttetsző volt ugyan, de azonnal hozzáragadt mindenhez, amihez csak hozzáért. Ezért félre is dobta jó pár évre a vegyületet.
Később egy másik kudarcos kimenetelű kutatás során rádöbbent a vegyület igazi hasznára.
Jónéhány év elteltével piacra dobták az Eastman 910-et (a név onnan eredt, hogy 9-10 másodperc alatt összeragaszt bármit). Igazi sikerre mégsem a Kodak, hanem a Loctite cég vitte, akiknek a Kodak a 60-as években eladta a szabadalmat és akik az elkövetkezendő évtizedekben továbbfejlesztették a vegyületet, bár az alap összetevő mindmáig változatlan maradt. Ragasztásra elsősorban az etil, vagy metil alapú cián-akrilátot, míg a gyógyászatban inkább az oktil-cián-akrilátot használják.
A pillanatragasztó fő alkotóelemét a cián-akrilátot az élet számos területén alkalmazzák, ahol gyorsan össze kell ragasztani valamit, segítségére volt a felcsereknek a vietnámi háborúban, és nagy barátja a barkácsolóknak, a modellezőknek és kozmetikusoknak is, de polimerizációs tulajdonságainak köszönhetően ujjlenyomatok megtalálására és rögzítésére is remekül alkalmas nem porózus felületeken.
Ha a pillanatragasztónál tartunk, nem ugorhatunk át egy hasznos jó tanácsot. Nyilván sokaknak meggyűlt már a baja az ujjra folyt ragasztóval, amelyet lehetetlen eltávolítani. Ahelyett azonban, hogy ollóval, körömreszelővel esnénk neki és maradandó károsodásokat okoznánk bőrünkön, vegyük elő a jó öreg acetont (hétköznapi nevén körömlakklemosót), amely kiválóan oldja a cián-akrilátot. Sőt, ha várunk néhány napot, a ragasztó önmagától leválik bőrünkről. Ez a tanács persze nem vonatkozik létfontosságú szervekkel, szemmel, szájjal stb. való érintkezésre, amikor orvosi segítségre van szükség.
LOCTITE termékeinket itt találod -> katt ide
Forrás: Curiocity